aktualności rynek premiery sport

2009-09-14

Łódź motorowa Lancia di Lancia

Łódź, tak jak samochód, określa tego, kto ją wybiera. Lancia i żeglarstwo wyrażają wspólne wartości, takie jak przyjemność podróżowania w unikalny sposób.

Pomysł.
Związek pomiędzy Lancią i morzem sięga wielu lat wstecz i dotyczy zarówno łodzi motorowych jak i żaglowych, począwszy od łodzi motorowych Flaminia z lat '60, a skończywszy na Monaco Classic Week 2009. Debiut łodzi motorowej Lancia di Lancia miał miejsce w Wenecji, gdzie ulice i samochody ustępują miejsca kanałom i łodziom (które mieszkańcy Wenecji nazywają 'lance').

Jako scena został wybrany Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, którego głównym sponsorem jest Lancia. Samochody marki Lancia odwożą znane osobistości świata filmu do 'Palazzo del Cinema', a Lancia di Lancia przewozi je na basen portowy Hotelu Excelsior.

Projekt ten został opracowany przez cztery włoskie firmy, będące liderem w swoim sektorze: Sacs produkuje luksusowe łodzie typu RIB, FPT - Fiat Powertrain Technologies, spółka Grupy Fiat, producent silników oraz firma Martini, która od lat wspiera inicjatywy sportowe Lancia.

Lancia Di Lancia

Łodzie i Glamour
Moment spotkania Lancii z żeglarstwem sięga początków turyńskiego koncernu motoryzacyjnego. W latach dwudziestych, założyciel przedsiębiorstwa Vincenzo Lancia, zainspirowany szkieletem kadłubów, zaprojektował samonośne nadwozie Lancii Lambda, wynalazek, który na zawsze odcisnął swój ślad w historii motoryzacji. Następne dziesięciolecia umocniły związek pomiędzy prestiżowymi samochodami a yachtingiem, skutkując wreszcie, w latach sześćdziesiątych, prawdziwą klasą wyścigowych motorówek: 'Classe Flaminia', które wykorzystywały silniki Lancia V6 Flaminia. W 1980 roku Lancia została sponsorem klasy jachtów J-24, a w 1987 finałów One Ton Cup w Neapolu. Następnie przyszła kolej na łódź 'Azzurra' we włoskich zawodach America's Cup i na 'Destiero', na której Cesare Fiorio, sześciokrotny mistrz świata w rajdach samochodowych i dyrektor sportowy drużyny Lancia, zdobył 'Błękitną Wstęgę Atlantyku'. W celu demonstracyjnym łódź motorowa Offshore Classe 2 została wyposażona w silniki 8.32 Ferrari wykorzystywane przez specjalną wersję Lancia Thema. Nie tak dawno Lancia została partnerem Yacht Clubu Monaco oraz sponsorem zawodów łodzi motorowych Viareggio-Montecarlo-Viareggio 2008, jak również Monaco Classic Week w 2007 i 2009 - w roku, w którym przypadają setne urodziny jachtu Tuiga.

Godnym zapamiętania jest również fakt, iż właśnie ostatni model Lancii, Lancia Delta, jest tematem konkursu ogłoszonego przez czasopismo 'Yacht Design', a pięć najbardziej prestiżowych włoskich biur projektujących okręty zostało zaproszonych do stworzenia 'marynistycznej' reinterpretacji pojazdu. Prezentacja prac będzie miała miejsce 24 września właśnie w Yacht Clubie Monaco podczas Monaco Boat Show.

Kino, moda, projektowanie i żeglarstwo są obszarami, w których Lancia umacnia dziś swoją obecność, podkreślając jednocześnie klasę i styl 'Made in Italy'.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji jest wydarzeniem łączącym wszystkie te elementy i stanowi idealną okazję do wprowadzenia, również na wodę, marki Lancia, zawsze w towarzystwie gwiazd dużego ekranu.

Partnerzy
Lancia kontynuuje historyczną już współpracę z Martini, sponsorem technicznym podczas 'Lancia Café' w Hotelu Excelsior w Wenecji. Pasjonatom sportu nie ujdzie uwadze obecność mitycznych czerwono-niebiesko-błękitnych pasów Martini Racing Team, których błysk rozświetla elegancki kadłub Lancia di Lancia i przywodzi na myśl dominację tych dwóch marek: na odcinkach specjalnych - podczas mistrzostw świata w rajdach samochodowych w latach osiemdziesiątych a następnie na morzu - dzięki motorówkom Offshore Classe 1. Nieprzerwana współpraca pomiędzy Lancią a Martini kolejny raz potwierdza pokrewieństwo tych dwóch ikon Włoskiego Stylu, symboli sportu i elegancji. Styl oraz idea czerpania przyjemności z życia są domeną Martini, Lancii i Sacs, podczas gdy emocje sportowe są dziełem silników Fiat Powertrain Technologies.

Lancia di Lancia
Dla wodnych podróży, Lancia wybrała arystokratyczną elegancję dużego, sportowego coupè, którego design wpisano w linię łodzi produkowanej przez Sacs - przedsiębiorstwo, które od 20 lat produkuje różnej wielkości łodzie motorowe typu RIB i dziś jest światowym liderem w tworzeniu zaawansowanych technologicznie, luksusowych łodzi pontonowych. Łódź motorowa Lancia di Lancia jest najdoskonalszym przykładem tego typu produktów.

Model został zaprojektowany przez jednego z najbardziej cenionych projektantów łodzi, Christiana Grande, genialnego twórcę kształtów, które wykraczają poza granice świata motorowodnego, by wyrażać sztukę i dynamikę ruchu.

Każdy egzemplarz jest wyjątkowy, wykonany w procesach przemysłowych i wyposażony z dbałością rzemieślnika. Kadłub wykonany z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym konstruowany jest na matrycach produkowanych przez zrobotyzowane frezy, ale montaż każdego z elementów odbywa się w całości ręcznie, aby umożliwić nadanie każdemu modelowi indywidualnego charakteru. Dzięki temu konstruktor jest w stanie połączyć produkcję przemysłową z 'elitarnością' niestandardowych produktów. Lancia di Lancia zostanie zaprezentowana szerszej publiczności w październiku podczas 'Salone Nautico' w Genewie.

Lancia Di Lancia Lancia Di Lancia

Samochody lancia - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Lancia, fot. Lancia

Polecamy z moje4kolka:

Jeep Wrangler w limitowanej serii Black Edition

Cadillac Ciel Concept - niebo na ziemi

Cadillac XTS - debiut pod koniec roku

Subaru BRZ z seryjnym turbodoładowaniem

Subaru XV - pomarańczowa rewolucja

SsangYong Concept XUV 1
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce lancia:

Lancia Di Lancia

Łódź motorowa Lancia di Lancia

Lancia - Lancia Cafe 2009

Lancia na Festiwalu Filmowy w Wenecji

Lancia Delta

Lancia głównym sponsorem Festiwalu Filmowego w Wenecji