aktualności rynek premiery sport

2009-10-13

Elektryczne smarty wchodzą do produkcji

Od połowy listopada 2009 we francuskim Hambach nowe smarty fortwo electric drive zaczną zjeżdżać z taśmy produkcyjnej.

W przeciwieństwie do poprzednika elektrycznie napędzany smart fortwo drugiej generacji jest wyposażony w innowacyjny akumulator litowo-jonowy o wysokiej sprawności. Aby nie zabierał miejsca, umieszczono go między osiami i dzięki temu ilość wolnego miejsca w inteligentnym dwuosobowym samochodzie została w pełni zachowana. Z tyłu pracuje silnik elektryczny o mocy 30 kW, generujący moment obrotowy 120 niutonometrów, dostępny od razu przy starcie, co zapewnia dobre przyspieszenie i dużą elastyczność podczas jazdy. smarta fortwo electric drive można ładować ze zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego. Pełne naładowanie akumulatora to w Niemczech koszt około dwóch euro, co wystarcza na pokonanie około 135 kilometrów, czyli dystansu całkowicie satysfakcjonującego w ruchu miejskim. W efekcie smart z czystym napędem elektrycznym staje się sensowną alternatywą, jeśli chodzi o mobilność w przestrzeni miejskiej. Początkowo nowy smart fortwo electric drive będzie przekazywany w Berlinie i innych metropoliach europejskich oraz w USA w leasing; w tej fazie klienci poddadzą ekologicznego trendsettera intensywnym testom praktycznym w twardych warunkach codziennej eksploatacji. Od 2012 roku samochód będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Ponad dziesięć lat temu do kołyski smarta fortwo włożono zasady ochrony środowiska naturalnego i nowoczesną funkcjonalność. Od tego czasu innowacyjna koncepcja łączy zorientowane przyszłościowo technologie z indywidualną, miejską mobilnością. Ekstremalnie kompaktowy samochód, mierzący niewiele ponad dwa i pół metra można zaparkować również poprzecznie w małej luce przy krawężniku. Nie zabierający wiele miejsca, dwuosobowy pojazd charakteryzuje się obecnie najniższym zużyciem paliwa i komfortowo, bezpiecznie a przy tym ekologicznie dowozi swoich pasażerów do celu. Ponadto dzięki świeżemu, młodzieńczo-nowoczesnemu, ale przy tym wysmakowanemu designowi stał się samochodową ikoną lifestylu, udowadniającą, że mobilność, odpowiedzialność i radość życia nie muszą się wykluczać. W ten sposób smart fortwo stał się założycielem własnej klasy samochodów.

Smart electric drive

Innowacyjna radość z jazdy smartem fortwo electric drive

Nowy smart fortwo electric drive, który od połowy listopada 2009 roku zacznie zjeżdżać z taśmy, to konsekwentna kontynuacja bardzo ambitnego celu tej marki: produkowanie dojrzałego technicznie, atrakcyjnego samochodu miejskiego, nie emitującego spalin – hasło: samochód zeroemisyjny. Jeżdżenie bez emitowania spalin w twardych warunkach codziennego ruchu wielkomiejskiego smart rozpoczął już w 2007 roku w Londynie. Od tego czasu już 100 egzemplarzy smarta fortwo electric drive pierwszej generacji jest użytkowanych przez klientów w tym mieście w warunkach praktycznych. Odzew z brytyjskiej stolicy jest bardzo pozytywny, co potwierdza techniczną dojrzałość konstrukcji tego pojazdu.

W 2008 roku spółka smart przedstawiła drugą generację smarta fortwo electric drive ze zmodyfikowanym napędem elektrycznym, wykorzystującym akumulator litowo-jonowy. Technologia litowo-jonowa w porównaniu z innymi akumulatorami zapewnia decydującą przewagę, między innymi wyższą moc, krótsze czasy ładowania, dłuższą trwałość i wysoką niezawodność. Marc Langenbrinck, odpowiedzialny za strategię marki smart mówi: 'smart fortwo electric drive drugiej generacji bazuje na pomyślnie przyjętej i uznanej koncepcji samochodu o kultowym już charakterze i z definicji na walorach ekologicznych. Innowacyjny, akumulatorowo-elektryczny napęd sprawia, że jest to idealny pojazd w ruchu miejskim: żwawy, oszczędny i przyjazny dla klimatu. Tym samym jazda w przestrzeni miejskiej bez lokalnego emitowania spalin stała się rzeczywistością. Jest to jednoznaczne z czerpaniem indywidualnej, nieograniczonej radości z jazdy.'

Napęd elektryczny uwzględniony już w pierwszej koncepcji

Napęd elektryczny stanowił część koncepcji smarta już przy początkowych rozważaniach. Bardzo wcześnie przemyślano również sposób integracji z samochodem komponentów koniecznych do napędu elektrycznego. Na przykład akumulator jest umieszczany w płycie podłogowej między osiami; w innych modelach smarta w tym miejscu znajduje się zbiornik paliwa. Napęd elektryczny w smarcie fortwo electric drive nie wiąże się z jakimkolwiek uszczupleniem wolnego miejsca; wnętrze i bagażnik mają identyczne wymiary jak w smarcie fortwo z silnikiem spalinowym.

Mocny napęd

Z tyłu nowego smarta fortwo electric drive pracuje silnik na magnesy stałe o mocy 30 kW, reagujący bezpośrednio, bez zwłoki. Już przy ruszaniu dostępny jest pełny moment obrotowy, wynoszący 120 niutonometrów. Na skutek tego zachowanie się pojazdu przy ruszaniu jest o wiele lepsze, niż można by oczekiwać tylko ze względu na podaną moc. smart fortwo electric drive przyspiesza od 0 do 60 km/h w ciągu 6,5 sekundy – równie szybko jak wersja benzynowa, która początkowo w pierwszej fazie przyspieszania zostaje z tyłu. Prędkość maksymalna została ograniczona do wystarczających w ruchu miejskim 100 km/h. Ze względu na krzywą rozwijania mocy przez silnik elektryczny smart fortwo electric drive posiada jedno, stałe przełożenie. Zmiana biegów jest zbędna – to duża zaleta w gęstym ruchu miejskim.  W celu jazdy do tyłu zmienia się kierunek obrotów silnika.

W smarcie fortwo electric drive drugiej generacji energia jest dostarczana przez akumulator litowo-jonowy firmy Tesla Motors Inc. o pojemności 14 kWh. Można go naładować praktycznie wszędzie i w bardzo łatwy sposób – wystarczy odpowiednio zabezpieczone gniazdko 220 V. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na maksymalnie 135 kilometrów czerpania przyjemności z jazdy (wg normy NEFZ). W ruchu miejskim taki zasięg jest więcej niż wystarczający; badania prowadzone w dużych aglomeracjach miejskich wskazują, że przeciętne dzienne przejazdy wahają się w zakresie od 30 do 40 kilometrów. Naładowanie akumulatora w celu przebycia takiej trasy trwa tylko trzy godziny, natomiast pozostawienie go podłączonego do sieci elektrycznej przez noc w każdym przypadku wystarcza na całkowite naładowanie.

Smart electric drive Smart electric drive

Samochody smart - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Daimler, fot. Smart

Polecamy z moje4kolka:

serwis samochodowy

serwis samochodowy

auto holowanie

autoholowanie

Mitsubishi ASX

Majowa oferta Mitsubishi

Aston Martin w Polsce

Aston Martin otwiera pierwszy salon w Polsce

Chevrolet Cruze

Możliwość wycieku paliwa w Chevrolecie Cruz

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai i X-Trail do serwisu
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce smart:

Smart electric drive

Elektryczne smarty wchodzą do produkcji

Smart Fortwo 2010

Więcej mocy dla championa niskiej emisji CO2

Smart Fortwo 2010

Smart Fortwo 2010 - więcej mocy, niższe spalanie