aktualności rynek premiery sport

2009-10-13

Ford na Salonie we Frankfurcie

STYLOWY I UNIWERSALNY – PREMIERA CAŁKOWICIE NOWEGO FORDA C-MAX

Jednym z wydarzeń tegorocznego Salonu Samochodowego we Frankfurcie jest światowa premiera nowej rodziny Forda C-MAX. Nowa generacja tego modelu będzie obejmowała dwie wersje modelowe, które do segmentu kompaktowych minivanów (w terminologii Forda określanych terminem MAV – Multi-Activity Vehicle) wnoszą nowy, świeży styl połączony z dynamiczną linią nadwozia wystylizowaną zgodnie z założeniami szkoły Kinetic Design.

Po raz pierwszy nabywcy kompaktowego minivana Forda będą mogli wybierać między nadwoziem 5-miejscowym (Ford C-MAX) lub nową wersją mieszczącą 7 osób. Ta druga odmiana nosząca nazwę Ford Grand C-MAX, jest absolutną nowością Forda. Na uwagę zasługuje w niej nowatorski układ foteli oraz dwoje odsuwanych drzwi bocznych – elementy zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni i możliwość adaptacji wnętrza do wymaganej liczby osób i ilości przewożonego bagażu.

Premiera nowej rodziny modeli C-MAX jest dla Forda okazją do wprowadzenia do segmentu kompaktowych minivanów (MAV) dużej liczby rozwiązań i funkcji opartych na najnowszych zaawansowanych technologiach. Wszystkie te innowacje mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu oraz uczynienie nowych samochodów przyjaźniejszymi dla środowiska. Jedną z istotniejszych nowości jest poszerzenie oferty silników o nowe jednostki benzynowe rodziny Ford EcoBoost charakteryzujące się wysoką efektywnością i niską emisją CO2.

Pokazywane we Frankfurcie nowe wersje Forda C-MAX są pierwszymi prototypami, które powstały na bazie zupełnie nowej platformy podwoziowej dla samochodów kompaktowych, opracowanej na potrzeby rynków globalnych. Zwiedzający salon frankfurcki zobaczą wersje przedprodukcyjne nowego Forda C-MAX. Oficjalna europejska premiera została zaplanowana pod koniec 2010 roku.

Oprócz tego, kierownictwo Forda potwierdza, że model Ford Grand C-MAX wejdzie do sprzedaży w Ameryce Północnej w 2011 roku, dołączając tym samym do nowego Forda Fiesta, dostawczego Forda Transit Connect oraz Forda Focus nowej generacji jako jeden z sześciu modeli zaprojektowanych w Europie, które zostaną udostępnione nabywcom na rynku amerykańskim w ramach strategii One Ford.

Ford C-Max MY2010

PREMIERA NOWEJ RODZINY WYDAJNYCH 4-CYLINDROWYCH SILNIKÓW FORD ECOBOOST

Salon samochodowy we Frankfurcie stanowi doskonałą oprawę, w której obok zaprezentowania opinii publicznej nowych modeli Ford of Europe ujawnia kolejne szczegóły dotyczące nowej generacji supernowoczesnych 4-cylindrowych silników benzynowych Ford EcoBoost charakteryzujących się wysoką efektywnością i niskim współczynnikiem emisji CO2. Pierwsze osobowe Fordy napędzane nowymi silnikami zjadą z taśmy montażowej w 2010 roku.

Nowa rodzina silników jest wyposażona w układ bezpośredniego wtrysku paliwa, turbodoładowanie oraz układ niezależnych zmiennych faz rozrządu dla wałków sterujących zaworami dolotowymi i wydechowymi. Rozwiązania te umożliwiły daleko idące zwiększenie efektywności procesu spalania, co z kolei przyniosło obniżenie zużycia paliwa i zmniejszenie emisji CO2 nawet o 20% w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami benzynowymi o podobnej mocy.

Silniki Ford EcoBoost do europejskich modeli Forda pojawią się w sprzedaży w 2010 roku. W modelach seryjnych oferowanych na rynku pojawi się nazwa SCTi (Sequential Charge Turbo injection) wskazująca na zastosowanie zaawansowanego sekwencyjnego wtrysku paliwa, w którym dawkowanie paliwa jest powiązane z charakterystyką pracy turbosprężarki.

Na początku będą to dwie wersje 4-cylindrowe o pojemności odpowiednio 1,6 litra do zupełnie nowego Forda C-MAX oraz jednostki o pojemności 2,0 litrów, które będą dostępne w dużych modelach Forda.

Nieco później pojawi się supernowoczesna jednostka Ford EcoBoost o mniejszej pojemności, która zwiększy wachlarz nowoczesnych silników stosowanych do napędu modeli Forda w segmencie aut małych i samochodów kompaktowych.

Oprócz tego wiadomo już, że najnowsza 2,0-litrowa jednostka Ford EcoBoost zostanie włączona do oferty Forda poza Starym Kontynentem. Nowy silnik pojawi się poza Europą najpierw w Ameryce Północnej w 2010 roku, a potem po raz pierwszy zostanie wykorzystany w samochodzie z napędem na tylne koła, kiedy pojawi się na rynku australijskim w Fordzie Falcon w 2011 roku.

Ford C-Max MY2010 Ford Focus ECOnetic

Samochody ford - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Ford, fot. Ford

Polecamy z moje4kolka:

BMW 5 Touring

Nowe BMW serii 5 Touring

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX w Genewie

Nissan Micra

Nowy Nissan Micra

Audi RS5

Audi RS5 oficjalnie

Honda FCX Clarity

Honda FCX Clarity - europejska prezentacja

Nissana 370Z Fairlady Z

Specjalna edycja Nissana 370Z na 40-lecie modelu Fairlady Z
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce ford:

Ford - Rajd Hiszpanii 2009

Ford w Rajdzie Hiszpanii 2009

Ford rajd

Hirvonen broni przewagi

Ford

Olimpiada Forda 2009