aktualności rynek premiery sport

2009-10-20

Peugeot BB1

Wraz z modelem koncepcyjnym BB1, Peugeot nie zawahał się przekroczyć ustanowionych konwencji i granic, po to, aby dać nową odpowiedź na potrzeby ruchu miejskiego dziś i jutro.

Mogący pomieścić aż cztery osoby, przy długości jedynie 2,50 metra, concept BB1, jako samochód w 100 % elektryczny, definiuje na nowo pojęcie motoryzacji we wszystkich wymiarach: architektury, stylu, koncepcji wnętrza, prowadzenia, łączności, przy maksymalnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Łącząc w sobie cechy wolności, optymizmu, concept BB1 jest obietnicą nowych doświadczeń z jazdy.

Kontekst
W świecie, który jest w ciągłym ruchu, gdzie ruch miejski jest coraz większy, gdzie każdy chciałby zaoszczędzić czas oraz gdzie środowisko naturalne stało się ważne jak nigdy dotąd, biura projektowe prześcigają się w wymyślaniu różnych rozwiązań na przyszłość.
Aby odpowiedzieć na te oczekiwania, Peugeot opracował bardzo bogatą ofertę mobilności. W zależności od wieku lub potrzeb chwili,  każdy może znaleźć swoją odpowiedź wśród gamy  rowerów, motorowerów czy samochodów Marki spod znaku Lwa.
Nieustanne rozważania i dzielenie się wiedzą na temat rozwiązań dotyczących  mobilności doprowadziły różne zespoły do połączenia umiejętności i twórczych doświadczeń, co dało początek szczególnie oryginalnym projektom. Pragnieniem firmy Peugeot jest pozostanie głównym i stałym uczestnikiem globalnej mobilności, dzięki innowacyjnej, odpowiedzialnej i konkurencyjnej ofercie dla dwóch, trzech lub czterech kółek.

Concept BB1, pokazany po raz pierwszy na 63. Salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie, urzeczywistnia tę postawę przekraczając granice między kategoriami, oferując ciągle nową przyjemność z jazdy, wyrazistość stylu, sylwetkę… Ten samochód elektryczny ma ambicję, aby opanować nowe obszary motoryzacyjnego świata.

Peugeot BB1

'Wydajna' architektura
Założeniem modelu BB1 było sprostanie wszystkim sytuacjom, które mogą mieć miejsce w życiu codziennym w mieście oraz zaproponowanie maksymalnych możliwości przystosowania się, zwartej sylwetki, żywotności oraz zwrotności (promień skrętu 3,50 m).
Aby to osiągnąć, ekipy Peugeot podjęły poważne wyzwanie, nigdy nie brane do tej pory pod uwagę w historii motoryzacji: umieszczenie czterech osób na długości 2,50 m. Ta rekordowa przestrzeń ma potencjalnie bardzo dużą pojemność załadowczą, natomiast zwarta 'wszędobylska' sylwetka pojazdu, pozwala na zaparkowanie na każdym najmniejszym miejscu parkingowym, nawet prostopadle do chodnika.
Aby odpowiedzieć na takie wyzwania, organizacja kabiny pasażerskiej pod względem ergonomii, jest inspirowana światem motocykli: kierowca kieruje pojazdem przyjmując zupełnie nową pozycję, bardziej pionową, co jest możliwe dzięki zrezygnowaniu z zestawu pedałów w podłodze. Pasażer z tyłu zajmuje miejsce bezpośrednio za kierowcą. Po prawej, pasażer z przodu i tyłu przyjmują podobne pozycje.
To właśnie dzięki takiej oryginalnej konfiguracji model BB1 pozwala na 'oszczędną architekturę'.
Wsiadanie pasażerów jest ułatwione dzięki odwrotnemu otwieraniu drzwi, zaś bagażnik jest dostępny przez tylną pokrywę i przestrzeń hobby. Wnętrze można przekształcać w zależności od potrzeb, oferując przestrzeń załadowczą od 160 litrów (z czterema pasażerami) do 855 litrów (z jedną osobą na pokładzie).

Przełomowy styl
Styl pojazdu podkreśla wewnętrzną przestrzeń i ergonomię prowadzenia. Z liniami skierowanymi ku przodowi, pozostawiając dużą ilość miejsca przeszklonym powierzchniom, żłobionymi drzwiami (dla systemu wentylacji kabiny) oraz mocno zarysowanymi nadkolami, pojazd prezentuje również, poprzez zewnętrzny styl, ideę 'zerwania' ze znanym do tej pory światem samochodów.
Solidny i bezpieczny, cały samochód został potraktowany w szczególny sposób, jeśli chodzi o jakość i technologię, tak, jak na przykład przednie światła w technologii 'full LED', wyposażone na zewnętrznych krawędziach w kamery wsteczne.
Dach posiada podwójne przetłoczenie, które, podobnie jak w modelu RCZ, przyczynia się do zwiększenia tylnej przestrzeni pojazdu.

Intuicyjna łączność
Oprócz otwarcia na zewnętrzny świat dzięki szerokim, przeszklonym powierzchniom, model BB1 maksymalnie wykorzystuje interaktywność. Kolorowy ekran i system audio samochodu pełnią funkcję urządzenia typu 'smartphone' i łączą w sobie: telefon, nawigację, dostęp do Internetu, radio, MP3… wystarczy podłączyć aparat do gniazda USB, a nawet - w razie potrzeby - do gniazda 12 V.
Uniwersalny i intuicyjny system pozwala również modelowi BB1 na skupienie się na rzeczach najważniejszych, unikając zbędnego wyposażenia, co umożliwia zmniejszenie ciężaru.
Usunięcie lusterek wstecznych i zastąpienie ich kamerami wstecznymi pozwala zoptymalizować szerokość pojazdu i ulepszyć jego aerodynamikę, wpływając na klimat wnętrza w stylu high-tech.


Samochody peugeot - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Peugeot, fot. Peugeot

Polecamy z moje4kolka:

BMW 5 Touring

Nowe BMW serii 5 Touring

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX w Genewie

Nissan Micra

Nowy Nissan Micra

Audi RS5

Audi RS5 oficjalnie

Honda FCX Clarity

Honda FCX Clarity - europejska prezentacja

Nissana 370Z Fairlady Z

Specjalna edycja Nissana 370Z na 40-lecie modelu Fairlady Z
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce peugeot:

Rajd Dolnośląski

Peugeot Rally Team przed Rajdem Dolnośląskim

Peugeot 207 RC Rallye

Peugeot Rally Team po Rajdzie Orlen

Peugeot BB1

Peugeot BB1