aktualności rynek premiery sport

2009-11-11

Volvo przedstawia elektryczną wersję modelu C30

Wygląda jak zwykłe Volvo C30 i niczym nie różni się pod względem bezpieczeństwa, komfortu czy oferowanej przestrzeni od standardowego modelu. Różnica jest jedna – samochód zasilany jest energią elektryczną, w ogóle nie emituje spalin. Elektryczne Volvo C30 ma zasięg do 150 km.

Strategia 'elektryfikacji' produktów Volvo Cars szybko przynosi konkretne rezultaty. Równolegle z planami wprowadzenia samochodów hybrydowych w 2012 r., obecnie prowadzone są również obecnie prace nad wprowadzeniem samochodu zasilanego wyłącznie energią elektryczną, określanego skrótem BEV (ang. Battery Electric Vehicle – elektryczny samochód o zasilaniu akumulatorowym).

W 2009 r. zbudowano i przetestowano niewielką liczbę prototypowych wersji C30 BEV. Poza kwestią osiągów i bezpieczeństwa, duży nacisk położono na integrację układu napędowego z resztą samochodu.

'Volvo C30 to pierwszy model, który wypróbujemy w wersji elektrycznej. Doskonałe właściwości C30 w miejskim ruchu ulicznym oraz jego względnie niska masa sprawiają, że znakomicie się do tego celu nadaje. Jesteśmy zdania bowiem, iż samochody elektryczne mają być użytkowane przede wszystkim w miastach i okolicach oraz podczas codziennych dojazdów do pracy” – powiedział Lennart Stegland, dyrektor Volvo Cars Special Vehicles.

Volvo C30 - wersja elektryczna

Rozwiązanie techniczne

Volvo C30 BEV zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym ładowanym przez typowe domowe gniazdko elektryczne.
Ponowne naładowanie całkowicie wyczerpanego akumulatora przez zwykłe źródło elektryczności w domu (230V, 16A) potrwa około ośmiu godzin. Jeśli samochód jest ładowany przy pomocy odnawialnych źródeł energii elektrycznej, oznacza to, że poziom emisji – począwszy od produkcji energii po jej wykorzystanie na drodze – będzie wynosić zero.

Silnik elektryczny montowany jest pod maską, tak jak silnik spalinowy w zwykłym samochodzie. Jednym z priorytetów projektu BEV jest określenie optymalnego umiejscowienia akumulatora. Najbardziej prawdopodobnym miejscem jest tunel oraz miejsce, w którym zazwyczaj instalowany jest zbiornik paliwa. Oba miejsca znajdują się wewnątrz zoptymalizowanej strefy zgniotu w przypadku większości rodzajów kolizji. Ponieważ samochód zasilany jest w całości energią elektryczną, wymaga akumulatora o większej mocy (24 kWh) niż samochody hybrydowe (12 kWh).

W C30 BEV prędkości maksymalna została ograniczona do ok. 130 km na godzinę, a samochód  rozpędza się do 100 km/h w czasie krótszym niż 11 sekund. Zasięg samochodu wyniesie do 150 km.To więcej niż wynosi typowy dystans pokonywany w ciągu dnia przez 90 procent kierowców w Europie.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Volvo Cars przestrzega zawsze tych samych, wysokich  standardów bezpieczeństwa, niezależnie od typu paliwa czy źródła zasilania. Koncentruje się zawsze na ludziach, a swe działania opiera na solidnej znajomości rzeczywistych sytuacji drogowych. Ponadto wszechstronne testy wewnętrzne prowadzone są zarówno wirtualnie jak i w zaawansowanym technologicznie laboratorium testowym. Jeśli Volvo zdecyduje się wprowadzić na rynek całkowicie nowy typ samochodu elektrycznego, będzie on tak samo bezpieczny, jak każdy inny samochód  z rodziny Volvo.

We wcześniejszych etapach określone zostały teoretycznie wszystkie scenariusze bezpieczeństwa związane z wprowadzeniem napędu elektrycznego – w trakcie zderzenia i po nim. Po ich starannej analizie inżynierowie firmy opracowali rozwiązania dostosowane do każdej z określonych sytuacji, co gwarantuje, że wszystkie produkowane w przyszłości samochody elektryczne będą pod każdym względem spełniały znane standardy bezpieczeństwa Volvo.

Samochody volvo c30 - zobacz ogłoszenia


Samochody volvo - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Volvo, fot. Volvo

Polecamy z moje4kolka:

BMW 5 Touring

Nowe BMW serii 5 Touring

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX w Genewie

Nissan Micra

Nowy Nissan Micra

Audi RS5

Audi RS5 oficjalnie

Honda FCX Clarity

Honda FCX Clarity - europejska prezentacja

Nissana 370Z Fairlady Z

Specjalna edycja Nissana 370Z na 40-lecie modelu Fairlady Z
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce volvo:

Volvo XC90

Volvo XC90 - zmiany na 2010 rok

Laboratorium akustyczne Volvo Cars

Nowe brzmienie Volvo

Volvo

Pedestrian Safety - nowy system Volvo