aktualności rynek premiery sport

2009-11-11

Polska premiera BMW 5 Gran Turismo

Polska premiera najnowszego BMW serii 5 w wersji Gran Turismo odbyła się w równie nietypowym miejscu i okolicznościach co najnowsze dzieło bawarskiego producenta.

W miniony piątek, tj. 25 września 2009 roku, odbyła się polska premiera BMW 5 Gran Turismo. Wydarzenie to miało miejsce zaledwie kilka dni po światowym debiucie auta na Salonie Samochodowym we Frankfurcie, co znacząco podniosło rangę polskiej premiery.

Prezentacja samochodu odbyła się w kameralnym gronie zaproszonych gości i miała miejsce w wyjątkowym miejscu, w hangarze na zamkniętym terenie lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy, gdyż w ten sposób niemiecka firma chciała podkreślić początki swojej działalności jako producenta silników lotniczych, do czego nawiązuje również logo marki - kręcące się śmigło na tle niebieskiego nieba. Przybyłych na miejsce gości, przewożono kilkoma BMW serii 5 i 7 z ogólnie dostępnego parkingu na zamknięty teren lotniska, gdzie obowiązywały zaostrzone normy bezpieczeństwa. To w połączeniu z kulturalną obsługą i czerwonym dywanem rozwiniętym przed wejściem do hangaru, nadawało całemu przedsięwzięciu wyjątkowego klimatu tajemniczości. Wewnątrz tuż przy wejściu prezentowały się dwa samochody, BMW X6 M oraz BMW 760Li, czyli jedne z ostatnich nowości bawarskiej marki. Na środku hangaru były parawany wyznaczające miejsce zbliżającej się prezentacji, którą można podzielić na trzy części, którym towarzyszyło hasło 'Kiedy ostatni raz przeżyłeś coś pierwszy raz?'.

Pierwsza część to wirtualna prezentacja samochodu przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych filmów. Jako pierwszy głos zabrał Andreas Biehler, Dyrektor Generalny BMW Polska, który omówił wszystkie zagadnienia związane z pomysłem na nowy model i drogę jaką musieli przejść projektanci niemieckiej marki, aby w końcu BMW 5 GT ujrzało światło dzienne. Jako drugi wystąpił Maciej Galant, Dyrektor Sprzedaży BMW Polska, przedstawiając wszystkie najważniejsze cechy nowego modelu. Wiadomo, że kluczowym elementem nowego BMW 5 Gran Turismo jest jego wnętrze - ergonomiczne, obszerne, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Grupą docelową dla nowego auta są ludzie spędzający aktywnie czas z rodziną, ale jednocześnie ceniący sobie wysoki komfort, nie rezygnując również z harmonijnego i eleganckiego wizerunku swojego samochodu łączącego cechy stylistyczne serii 7 i X6. To wszystko ma im zapewnić BMW 5 GT, oparte na płycie podłogowej serii 7, zapewniające dużą przestrzeń w kabinie pasażerskiej i bagażniku, posiadające cechy użytkowe kombi, komfort wsiadania typowy dla SUV-ów oraz sportową linię przypominającą coupe.

BMW serii 5 Gran Turismo

To zupełnie nowy segment rynku, nisza, którą BMW ma zamiar zdominować zanim konkurencja podejmie jakiekolwiek kroki, podobnie jak miał oto miejsce w przypadku X6, którego wysoka sprzedaż zaskoczyła nawet kierownictwo BMW Polska. Seria 5 GT, to coś pomiędzy serią 7, a modelami X5 i X6, czego dowodem jest również cena 263 000 PLN za wersję 530d, plasująca auto powyżej X5, bardzo blisko X6, ale sporo poniżej serii 7. A jakie są oczekiwania BMW Polska wobec nowego modelu? Początkowo przyjmowano, że polski rynek będzie w stanie przyjąć w pierwszym roku ok. 50 sztuk BMW 5 GT. Jednak zainteresowanie tym autem w salonach, jak również ciepłe przyjęcie go we Frankfurcie, pozwala polskiemu kierownictwu firmy w Polsce postawić poprzeczkę sporo wyżej i zaplanować sprzedaż na poziomie nawet 75 egzemplarzy. Co ważne, BMW 5 Gran Turismo nie jest żadną zapowiedzią linii stylistycznej nowej serii 5, gdyż ta ma podążać swoją własną, odrębną drogą.

W drugiej 'tercji' prezentacji był czas na rozmowy z przybyłymi na miejsce oficjelami BMW Polska, ale przede wszystkim na bliższe poznanie BMW 5 Gran Turismo i sprawdzenie w jakim stopniu rzeczywistość pokrywa się z zapewnieniami niemieckiej firmy. Trzecia część prezentacji to pokaz kunsztu kucharskiego Jeana Bos, twórcy pierwszej Akademii Kuchni Molekularnej w Polsce, dyplomowanego Mistrza Kucharskiego Francji i Belgii, uhonorowanego niezliczoną liczbą tytułów i odznaczeń gastronomicznych w Polsce i na świecie, który całe swoje życie poświęcił gotowaniu stając się artystą i mistrzem w swoim fachu. W skrócie, kuchnia molekularna to trend w gastronomii łączący naturę z wiedzą z dziedziny chemii i fizyki, którego początki datuje się na lata 80. ubiegłego wieku.

Kuchnia molekularna opiera się na produktach całkowicie naturalnych. Jest sztuką dążącą do uzyskania idealnego, czystego i doskonałego smaku produktów i potraw, bez użycia przypraw i 'ulepszaczy”. Substancje wykorzystywane do gotowania molekularnego to naturalne związki chemiczne, takie jak: agar agar (wyciąg z alg), lantan (wyciąg z fermentowanej kukurydzy) czy calcic (rodzaj soli wapiennej stosowanej do produkcji serów podpuszczkowych). Mają one właściwości zagęszczające i pozwalają zmienić nie do poznania konsystencję wielu produktów. Do przyrządzania dań stosuje się także ciekły azot, który zamraża składniki, a tradycyjny piekarnik czy patelnia zostają zastąpione przez laser lub piece konwekcyjne. Smaki niektórych potraw przenoszone są na inne dania przy pomocy ultradźwięków. Efekt to nietuzinkowy smak, forma i konsystencja.


Samochody bmw - zobacz ogłoszenia


Autor: Kila
Źródło: Moto Target, BMW, fot. BMW

Polecamy z moje4kolka:

BMW 5 Touring

Nowe BMW serii 5 Touring

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX w Genewie

Nissan Micra

Nowy Nissan Micra

Audi RS5

Audi RS5 oficjalnie

Honda FCX Clarity

Honda FCX Clarity - europejska prezentacja

Nissana 370Z Fairlady Z

Specjalna edycja Nissana 370Z na 40-lecie modelu Fairlady Z
Marki na skróty:
audi alfa romeo bmw
cadillac chevrolet chrysler
citroen dacia dodge
fiat ford honda
hyundai jaguar jeep
kia lancia land rover
lexus mazda mercedes
mini mitsubishi nissan
opel peugeot porsche
renault saab seat
skoda smart ssangyong
subaru suzuki toyota
volkswagen volvo


Zobacz inne artykuły o marce bmw:

BMW 5 Touring

Nowe BMW serii 5 Touring

BMW serii 5 Gran Turismo

Polska premiera BMW 5 Gran Turismo

BMW X series

BMW Group zrównoważonym producentem pojazdów na świecie